علی اصغر شهری - آشنایی با هنرمندان موسیقی سیستان و بلوچستان - دانلود آهنگ

آشنایی با هنرمندان موسیقی سیستان و بلوچستان - دانلود آهنگ

موسیقی سیستان و بلوچستان/ زابلی و بلوچی / پاپ زاهدان


 زنده یاد علی اصغر شهری، سال 1325 در زابل متولد شد و از کودکی در عرصه‌های فرهنگی و هنری از جمله نقاشی و خوشنویسی، همکاری در ارکستر رادیو زاهدان و گویندگی رادیو، آموزش گروه‌ نوازی موسیقی محلی برای اولین بار در استان سیستان و بلوچستان حضور داشت.

 فعالیت فیلمسازی اش را با کانون فرهنگی رادیو و تلویزیون در 1350 آغاز نمود و 1357 در سینمای آزاد آن روزها فیلم «پیر سیستان» یا «سیستان سرزمین حماسه‌ها »را کارگردانی کرد که جایزه بهترین کارگردانی را در جشنواره استانی زاهدان از آن خود کرد.

  گفتنی است، همزمان با تاسیس انجمن سینمای جوانان ایران در تهران، دفتر انجمن سینمای جوان زاهدان نیز آغاز به کار کرد و مرحوم علی اصغر شهری اولین دوره فیلمسازی را در انجمن سینمای جوانان زاهدان در سال 1364 برگزار کرد.
  او چندین فیلم کوتاه و مستند از جمله «خاک طلا»، «سیستان سرزمین حماسه ها» و... کارگردانی نمود که در جشنواره های متعدد برنده جایزه شد.

 انجمن سینمای جوانان دفتر زاهدان با مدیریت علی اصغر شهری در 1386 برنده جایزه «یونیکا» به عنوان بهترین دفتر انجمن سینمای جوانان ایران انتخاب شد. از افتخارات این دفتر به ساخت 47 عنوان فیلم کوتاه در 1367 به عنوان یک رکورد، شرکت مستمر فیلمسازان سینمای جوان زاهدان و شاگردان «شهری» در جشنواره های گوناگون داخلی و خارجی و فعالیت مستمر و حرفه‌ای فارغ التحصیلان دفتر می‌توان اشاره کرد.

مرحوم شهری همچنین سال ها در عرصه موسیقی بومی سیستان و بلوچستان، تحقیق در خصوص فرهنگ، ادب و هنر سیستان و بلوچستان فعالیت داشت.

شهری در 1388 «نشان عالی درجه یک هنری» را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

 مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در حوزه آموزش و پژوهش، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره اداره موسیقی استان سیستان و بلوچستان، مسئول امور کتابخانه‌ها و مسئول دبیرخانه پژوهش فرهنگ عمومی از جمله سوابق مدیریتی اوست.

وی در سال 1389 به رحمت ایزدی پیوست.