دین محمد زنگشاهی - آشنایی با هنرمندان موسیقی سیستان و بلوچستان - دانلود آهنگ
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آشنایی با هنرمندان موسیقی سیستان و بلوچستان - دانلود آهنگ

موسیقی سیستان و بلوچستان/ زابلی و بلوچی / پاپ زاهدان

 

 از خوانندگان و نوازندگان بنام بلوچستان، از جوانی صدایی خوش و دلنشین داشت و نخستین پویه های موسیقی را از پدرش "موسی زنگشاهی" که خود از نوازندگان و آهنگسازان چیره دست "مکران" بود، فرا گرفت.
"دین محمد" میراث دار بنیانگذاران موسیقی "مکران" است که آهنگ های بلوچی سینه به سینه به وی رسیده و با استعداد ذاتی و کوشش پیگیر خود، شیوه قیچک نوازی را به گونه ای استادانه و دلنشین اعتلا بخشیده است.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: طایفه زنگشاهی پایه گذار موسیقی بلوچستان و از نوازندگان، خوانندگان و آهنگ سازان چیره دست منطقه "مکران" هستند که آهنگ ها و ترانه های بلوچی از زمان "پیرچنگی" در عهد خلافت "عمر" به پدرانم و سرانجام به من رسیده است.
او بیان کرد: پیش از انقلاب، در گروهی متشکل از 23 نفر با عنوان "شهباز قلندر" شرکت داشتم که آهنگ های "فلکلور" و اصیل منطقه بلوچستان را به زبان فارسی و گویش بلوچی در شهرهای مختلف ایران اجرا می کردیم. 

«کپوتان، موسیقی محلی سیستان و بلوچستان» نام آلبوم شماره ۸ از مجموعه «نغمه‌های ایران زمین» با صدای «دین محمد زنگشاهی» بر روی اشعار «صمد کرد»، «محمد رحیم ساسان» و «اشعار محلی سیستان و بلوچستان» است که توسط انتشارت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران  در سال ۱۳۸۷ منتشر شده است. «کپوتان» در فارسی به معنای «کبوتران» است.